Pirmasis mitas. Nieko daryti nereikia. Šis mitas labiausiai kenkia vartotojams. Pagal Lietuvos įstatymus, iki šių metų birželio 18 dienos nepriklausomo elektros tiekėjo sutartį pasirašyti turi visi namų ūkiai, kurie per metus suvartoja elektros nuo 1000 iki 5000 kilovatvalandžių, o per mėnesį už elektrą sumoka apie 15-70 eurų. Jeigu namų ūkis nesudarys sutarties, senoji sutartis su visuomeniniu tiekėju nutrūks, ir jis automatiškai pateks į garantinį tiekimą, kuris bus laikinas ir padidins elektros kainą. Tokiu atveju galutinę kainą vartotojams sudarys tuo metu galiojanti vidutinė mėnesio elektros kaina „Nord Pool“ biržoje, o taip pat pridedamas koeficientas, kurio numatyta reikšmė yra 25 procentai. Tai reiškia, kad prie vidutinės biržos kainos bus pridedamas ketvirtadalis, ir jei nepaskubėsite, tikėtina, kad už elektrą mokėsite brangiau.
Antrasis mitas. Elektros tiekėją parinks bendrija, savivaldybė ir t.t. Nors, kai kurie gyventojai mano, kad sutartį už juos sudarys namų bendrija ar savivaldybė – tai netiesa. Pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją yra kiekvieno iš mūsų pareiga ir atsakomybė. Kiekvienas vartotojas, nepriklausomai nuo to, kur jis gyvena – nuosavame name ar daugiabutyje – elektros tiekėją renkasi ir sutartį sudaro savarankiškai. Nei su savivaldybe, nei su bendrija, nei su kaimynais savo pasirinkimo derinti nereikia.
Trečiasis mitas. Galima laukti iki paskutinės dienos. Kai kurie gyventojai šiuo metu neskuba sudaryti nepriklausomo elektros tiekimo sutarties, manydami, kad laiko dar yra daug. Deja, laikas neišvengiamai bėga, o iki šiol dar beveik 400 tūkst. namų ūkių nėra sudarę sutarčių. Tai reiškia, kad artėjant birželio mėnesiui, klientų aptarnavimo centruose gali susidaryti spūstys ir eilės. Maža to, vienu metu esant itin didelei paklausai užfiksuoti kainą į ateitį, šių elektros produktų pasiūla gali nebespėti patenkinti visų poreikių. Vien dėl šios priežasties paskutinės minutės klientai gali gauti didesnę kainą. Fiksuotos kainų produktų visiems norintiems gali ir neužtekti. Todėl rekomenduotina nelaukti paskutinės dienos, o sutartį sudaryti artimiausiu metu, lengviausiai tą padaryti internetu.
Ketvirtasis mitas. Norint pakeisti elektros tiekėją, reikia kviesti elektriką. Šis mitas yra absoliučiai niekuo nepagrįstas – renkantis tiekėją, nereikia keisti nei elektros instaliacijos, nei skaitiklių, taigi meistro į namus ar butą kviesti taip pat nereikia. Sudarydamas sutartį dėl nepriklausomo elektros tiekimo, namų ūkis pasirenka, kuris paslaugos tiekėjas jam tieks paslaugą. Nepaisant vartotojo pasirinkimo, elektra tekės tais pačiais laidais į tuos pačius namus, tačiau paslaugą užtikrins pasirinktas tiekėjas pagal sutartyje numatytas sąlygas.
Penktasis mitas. Dėl nepriklausomo tiekimo elektra brangs. Tiesa yra ta, kad ne nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimas lemia aukštesnę elektros kainą. Kaina galutiniam vartotojui labiausiai priklauso nuo elektros kainos „Nord Pool“ elektros biržoje, kuri yra didžiausia tokio tipo organizacija visoje Europoje. Todėl nesvarbu ar elektrą perka valstybė, ar nepriklausomas tiekėjas. Kol valstybės nustatyta kaina yra žemesnė nei biržoje, vartotojai gyvena į „skolą“. Anksčiau ar vėliau vartotojai turės sumokėti tokią kainą, kokia yra biržoje. Valstybė nustatytą kainą atnaujina daug rečiau nei nepriklausomi tiekėjai. Šiuo metu ji yra mažesnė ir neatspindi drastiškų įvykių elektros rinkoje, kurie vyko nuo 2022 m. pradžios. Artimiausias visuomeninio tiekimo kainos perskaičiavimas parodys tikrąjį kainos lygį, kurį nepriklausomi tiekėjai jau yra įtraukę į savo kainodarą.
Discussion about this post