Aukščiausi nedarbo rodikliai šiais metais buvo fiksuojami sausio mėnesį – tada nedarbas siekė 19,3 proc.
Labiausiai nuo metų pradžios mažėjo jaunimo (16–29 m.) ir moterų nedarbas. Pasak Užimtumo tarnybos Šiaulių klientų aptarnavimo departamento Kėdainių skyriaus vedėjos Irenos Petraitienės, tai lėmė, kad būtent šios grupės asmenys dirbo labiausiai karantino paveiktuose sektoriuose: „Laisvėjant karantino sąlygoms ir visiškai jį atšaukus, moterų ir jaunimo nedarbas ėmė sparčiai mažėti.“
Kėdainių rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, auga ilgalaikių bedarbių skaičius: šių metų sausio mėnesį Kėdainių klientų aptarnavimo skyriuje ilgalaikiai bedarbiai sudarė 26,8 proc., o spalio 1 d. ši kategorija sudarė jau 44,1 proc.
Bendradarbiaudami su darbdaviais Užimtumo tarnybos skyriaus specialistai per šiuos metus padėjo įsidarbinti 3377 Kėdainių rajono gyventojams, iš kurių 23 proc. buvo ilgalaikiai bedarbiai.
Per šių metų spalį darbdaviai Kėdainių rajone įregistravo 406 laisvas darbo vietas.
Pasiūlymų nekvalifikuotiems darbuotojams buvo mažiau negu pusė – per 30 proc.
Pastebimai šoktelėjo apsaugos darbuotojų poreikis. Pasak Užimtumo tarnybos Kėdainių klientų aptarnavimo skyriaus vedėjos Irenos Petraitienės, esą tam įtakos turėjo Vyriausybės nurodymu sugriežtinti reikalavimai gyventojams dėl apsilankymų prekybos vietose. Vien spalį registruota 13 pasiūlymų kėdainiečiams dirbti apsaugoje.
Spalio mėnesį daugiausiai darbo pasiūlymų sulaukė kvalifikuoti darbuotojai: operatoriai bei pramonės sektoriaus darbuotojai, mėsininkai ir mėsos išpjaustytojai, taip pat skerdikai ir svėrėjai.
„Populiari darbo rinkoje išlieka statybininko profesija. Darbdaviai pateikė nemažai pasiūlymų įvairaus profilio šios srities specialistams: apdailininkams, betonuotojams ir tinkuotojams“, – teigė I. Petraitienė.
Spalio mėnesį bendradarbiaujant su darbdaviais padėta įsidarbinti 297 Kėdainių rajono gyventojams. Didžiajai daliai (91 proc.) – pagal neterminuotas darbo sutartis. Daugiausiai gyventojų įsidarbino pardavėjais ir pardavėjais-kasininkais, apsaugos darbuotojais, nekvalifikuotais statybos darbininkais, tiekimo sandėlio krovikais ir vairuotojais.
Sumaišties į darbo rinką įnešė COVID-19 karantinas ir jo pasekmės. Užimtumo tarnybos Kėdainių skyriaus pateiktais duomenimis 2020 m. prastovose buvo 194 rajono įmonės ir 2 255 darbuotojai.
Vadovaujantis Užimtumo tarnybos duomenimis, 2020 m. gruodžio pabaigoje Kėdainių rajono savivaldybėje nedarbas siekė 18,9 proc., buvo įregistruoti 5 086 bedarbiai, iš jų jaunimo iki 29 m. – 1250.
Nedarbas Lietuvoje 2020 m. gruodžio 31 d. buvo 2,8 proc. mažesnis, negu mūsų rajone. Kauno apskrities vidurkis taip pat šiek tiek mažesnis, negu mūsų rajone, ir siekė 16,6 proc. Bedarbystė Kėdainių rajono kaimo teritorijoje viršijo 50 proc., nes beveik visas verslas sukoncentruotas Kėdainių mieste.
Išaugusių bedarbių skaičių lėmė ir LR Vyriausybės sprendimu mokamos vienkartinės 200 Eur išmokos ieškantiems darbo asmenims. Užimtumo tarnyboje registravosi ir nutraukę veiklą savarankiškai dirbę asmenys su verslo liudijimu ar registravę individualią veiklą, kuriems buvo apribota ar dalinai apribota veikla.
Kėdainiai yra žemės ūkio kraštas, todėl dauguma bedarbių dirba pas ūkininkus su žemės ūkio kvitais, bet apskaitoje jie yra bedarbiai. Tokių ,,bedarbių“ mūsų rajone galėtų būti 300-400.
Pernai Kėdainių rajono savivaldybėje buvo įregistruota rekordiškai daug įmonių – net 99 smulkiojo ir vidutinio verslo įmonės. Tai – daugiausiai per laikotarpį nuo 2015 m. Daug metų buvusią populiariausią verslo formą UAB – keičia mažoji bendrija (MB).
Per praėjusius metus rajone bankrutavo 7 verslo įmonės, 6-ioms įmonėms bankroto procedūra dar tęsiama. Pernai likviduojamos įmonės statusas suteiktas 67 verslo įmonėms, taip pat 27 verslo įmonėms inicijuojamas likvidavimas Registro tvarkytojo.
Nemažai Kėdainių rajono verslininkų pasinaudojo įvairiomis išmokomis dėl COVID– 19 įtakos verslui. Iš viso paramos suma rajone sudaro apie 6,8 milijonų eurų.
Paruošta pagal Kėdainių r. savivaldybės informaciją