Kaip žinome, šio žodyno dabar turime išleistus 20 tomų ir pirmasis redaktorius buvo Kazimieras Būga. Vienas iš redaktorių, dirbęs vėliau, buvo ir iš mūsų krašto kilęs Kazys Ulvydas. Taigi toks akstinas buvo prisiminti ir žodyną, ir Kazį Būgą, ir mūsų kraštietį Kazį Ulvydą bei kitus, prisidėjusius prie šio didžiulio mūsų šalies turto kūrimo. Iš atvykusių Lietuvių kalbos instituto mokslininkų ir buvo išgirsta apie tai. Bet ne vien apie didįjį „Lietuvių kalbos žodyną“ ir jo redaktorius kalbėta, bet ir apie šiuolaikinius dalykus – informacinę sistemą e.kalba, Bendrinės lietuvių kalbos žodyną, naujažodžių duomenyną. „Lietuviškas žodis tradicinėje ir skaitmeninėje leksikografijoje: nuo Kazimiero Būgos iki „E. kalbos“ – taip vadinasi seminaras.
O prieš seminarą dar dviejų konkursų rezultatais pasidžiaugta.
Pirmiausia pristatyta Dailės mokyklos su savivaldybe organizuoto konkurso „Piešiu kalbą: senieji žodžiai ir naujažodžiai“ paroda. Vaikai turėjo vartyti didįjį „Lietuvių kalbos žodyną“, naujažodžių duomenyną ir labiausiai įstrigusius, patikusius žodžius ar posakius nupiešti.
Paskui pristatyti ir apdovanoti Lietuvių kalbos institute surengto 6-ojo nacionalinio konkurso „Mano žodynas“, skirto Kazimiero Būgos pirmojo Lietuvių kalbos žodyno sąsiuvinio 100-mečiui paminėti. Mums, Kėdainiams, garbė, kad šio konkurso nugalėtojai atvyko pas mus.
Šiuo jau seniai tradicija tapusiu konkursu siekiama skatinti visuomenę domėtis lietuvių kalba, jos žodžiais ir žodynais; ugdyti filologinę kultūrą, stiprinti tautinę tapatybę ir sąmoningumą; pabrėžti lietuvių kalbos ir įvairių jos atmainų mokslinę, kultūrinę ir visuomeninę vertę; lavinti kalbos vartotojų kūrybingumą; plėtoti mokinių analitinius ir raiškos gebėjimus. Vertinimo komisiją pasiekė 28 įvairios tematikos, apimties ir pavidalo žodynai. Renginio metu iš skirtingų Lietuvos vietovių atvykę mokiniai ir suaugusieji buvo apdovanoti Lietuvių kalbos instituto ir Kėdainių rajono savivaldybės prizais. Iš viso apdovanoti 25 nugalėtojai mokiniai ir 6 suaugusieji, dovanos ir padėkos įteiktos 11 mokytojų. Suaugusiųjų grupėje pirmą vietą laimėjo mūsų kraštietis Rytas Tamašauskas, pateikęs konkursui „Josvainių krašto žodyną. Sveikiname nugalėtoją.
Renginio dalyvių buvo labai daug – visus vos talpino bibliotekos vadinamoji Kino salė: konkurso „Mano žodynas“ nugalėtojai ir jų palaikytojai, šalies kalbos tvarkytojos, Kėdainių lituanistai ir kiti kėdainiečiai. Renginio dalyvius atėjo pasveikinti Kėdainių rajono savivaldybės vicemerė Danutė Mykolaitienė, sveikinimo žodį tarė ir Lietuvių kalbos instituto direktoriaus pavaduotoja mokslui dr. Aurelija Tamulionienė. Vaikų piešinių parodą pristatė Dailės mokyklos direktorė Jovita Buinevičienė.
Seminare buvo perskaityti šie pranešimai: dr. Jolita Urbanavičienė „Lietuvių kalbos žodyno“ kartotekų transformacijos – nuo popierinių kortelių iki „E. kalbos“; dr. Rasuolė Vladarskienė Kazys Ulvydas – žodynų rengėjas, redaktorius, populiarintojas; dr. Aurelija Gritėnienė Kėdainių krašto žodžiai „Lietuvių kalbos žodyne“; dr. Anželika Gaidienė Lietuvių kalbos išteklių lobynas – informacinė sistema „E. kalba“, dr. Danutė Liutkevičienė Kokios informacijos ieškoti „Bendrinės lietuvių kalbos žodyne“? dr. Agnė Aleksaitė Lietuvių kalbos naujažodžių duomenynas – naujų žodžių registras.
Po renginio visi svečiai, dalyviai apžiūrėjo Kėdainių senamiestį, Radvilų mauzoliejų Evangelikų reformatų bažnyčioje. Ačiū gidėms Reginai Adomaitienei ir Editai Mongirdaitei.
Renginį organizavo Kėdainių rajono savivaldybė ir Lietuvių kalbos institutas, pagelbėjo Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešoji biblioteka. Ačiū bibliotekos darbuotojoms.
Renginys skirtas Lietuvių kalbos dienoms.
Discussion about this post