Ministras išdėstė labai aiškią poziciją dėl Zabieliškio sąvartyno neplėtros, bešeimininkių padangų likvidavimo, nepakankamo prisijungimo prie centralizuotų nuotekų surinkimo sistemų, nemalonių kvapų sklidimo Kėdainiuose problemų.
Griežtas ne sąvartyno plėtrai
„Griežtai esame prieš Zabieliškio sąvartyno plėtrą“ – sakė ministras. Kauno RAC turėtų investuoti į pakankamą rūšiavimą tiek maisto atliekų, tiek į automatines rūšiavimo linijas ir kitokį rūšiavimą, tad šiuo klausimu nėra jokių teigiamų argumentų Zabieliškio sąvartyno plėtrai. Labiausiai, anot ministro, mūsų visuomenei reikia išmokti atitinkamai rūšiuoti atliekas, nes tik tada mažėtų atliekų kiekis sąvartynuose ir neliktų poreikio plėtojimuisi.
Stengiamasi spręsti nemalonių kvapų problemą
Jau daug metų į savivaldybę kreipiasi Kėdainių miesto ir rajono gyventojai dėl nemalonių kvapų. Gyventojai dažnai mini galimai aplinkos orą teršiančias įmones ir įvardija, kad labai stiprūs kvapai dažniausiai pasklinda vakare. Tačiau vis daugėja skundų ir dėl juntamų nemalonių kvapų dienos metu. „Informavome nemalonius kvapus galimai skleidžiančias įmones, Aplinkos apsaugos departamento, Valstybinės maisto ir veterinarijos, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovus, tačiau situacija nepasikeitė“, − sakė rajono meras Valentinas Tamulis.
S.Gentvilas patikslino, kad bendrauta su pagrindiniais galimais aplinkos teršėjus, jie įspėti. „Mėsos perdirbimo įmonė kitais metais turėtų įsidiegti bioreaktorius ir biodujų gamyklą, kas panaikintų kvapus. Nuotekų valykla savo „dumblą“ turės utilizuoti“, − kalbėjo ministras. S. Gentvilas su krašto politikais bei susitikime dalyvavusiais Seimo nariais Viktoru Fiodorovu ir Tomu Bičiūnu aiškinosi, ką dar būtų galima padaryti mažinant nemalonių kvapų sklidimą Kėdainiuose.
Aktualus klausimas − bešeimininkės padangos
„Siekiant mažinti gaminių ir pakuočių atliekų neigiamą poveikį aplinkai ir visuomenės sveikatai, atsižvelgiant į tai, kad dauguma vidaus rinkai padangas tiekiančių asmenų nesiregistruoja Gamintojų ir importuotojų sąvade ir nedalyvauja organizuojant šių gaminių atliekų tvarkyme, atsiranda daug bešeimininkių naudotų padangų, kurios yra nelegaliai paliekamos įvairiose miesto ir rajono teritorijose. Todėl, siekiant tinkamai sutvarkyti ankščiau minėtas atliekas, būtina, kad jos pasiektų šių atliekų tvarkymo įmones ir atliekų perdirbėjus“, − kalbėjo rajono meras V. Tamulis.
Šiuo klausimu ministras Simonas Gentvilas pavirtino, kad bus ruošiami teisiniai aktai suvaldyti esamą prastą situaciją.
Kitos temos
Susitikime kalbėtasi ir kitais klausimais: dėl upių renatūralizavimo projektų, rekonstruojamų užtvankų finansavimo, paviršinių vandens telkinių ir jų būklės ir nuolat atliekamų upių vandens tyrimų rezultatų, dėl aglomeracijų ir nepakankamo prisijungimo prie centralizuotų nuotekų surinkimo sistemų.
Buvo svarstoma, ar yra galimybė finansuoti prisijungimą prie centralizuotų nuotekų surinkimo sistemų aglomeracijose nuo 300 GE, mat šiuo metu finansavimas skiriamas tik didesnėse kaip 2000 GE.
Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis džiaugiasi, kad ministro ir savivaldybės vadovų nuomonės dėl daugelio klausimų panašios. Primintina, kad jau anksčiau, ministrui pritarus, po daugelio metų pagaliau buvo išspręstas Babėnų šilo perdavimo Kėdainių rajono savivaldybei klausimas.
Prieš diskusiją savivaldybėje aplinkos ministras Simonas Gentvilas kartu su viceministre Raminta Radavičiene lankėsi chemijos pramonės įmonėje AB „Lifosa“.
Discussion about this post