„Viešojoje erdvėje pasirodė pranešimai, kad Kėdainių rajono savivaldybės sudaryta darbo grupė rengia dalyvaujamojo biudžeto tvarkos aprašą, kurį ketinama priimti jau artimiausiame Kėdainių rajono savivaldybės tarybos (toliau – Taryba) posėdyje.
Dalyvaujamasis biudžetas – ilgai laukta iniciatyva, tačiau jo rengimo procese pasigendame skaidrumo ir viešumo.
Atskirų nevyriausybinių organizacijų atstovų įtraukimas į Aprašo rengimą negali būti laikomas viešomis konsultacijomis su visuomene, nes neaišku kokiais kriterijais vadovaujantis atrenkami atstovai į darbo grupę jam rengti.
Dėl to yra didelė tikimybė, kad pasirinktieji NVO atstovai neatstovauja daugumos Kėdainių rajono gyventojų interesų.
Atsižvelgdami į tai, kad vienas iš dalyvaujamojo biudžeto tikslų – į savivaldybės sprendimų priėmimą įtraukti kuo daugiau rajono gyventojų, mes, TS–LKD partijos Kėdainių skyriaus bendruomenės atstovai, kviečiame savivaldybės administraciją ir Tarybą atsisakyti dalyvaujamojo biudžeto tvarkos aprašo svarstymo Tarybos posėdyje kol jis nepateiktas viešoms konsultacijoms su visuomene ir neapsvarstyti iš gyventojų gautos pastabos ir pasiūlymai.
Įvertinę tai, kad, pasak žiniasklaidos, 2021 metų biudžete nėra planuojamos lėšos projektų įgyvendinimui manome, kad dabar labai palankus metas realiai diskutuoti su rajono gyventojais taip užtikrinant jų įtraukimą į sprendimų priėmimo procesą nuo pat jo pradžios, t.y. dalyvaujamąjį biudžetą reglamentuosiančio teisės akto kūrimo, o iki šių metų pabaigos yra pakankamai laiko, kurio užteks ne tik viešoms konsultacijoms, bet ir pirmajam kvietimui teikti gyventojų idėjas”, – rašoma kreipimesi į savivaldybės tarybos narius.
Kas yra dalyvaujamasis biudžetas
Dalyvaujamasis biudžetas – tai būdas, kartu su gyventojais spręsti dėl viešųjų lėšų panaudojimo, kai miestiečiai patys siūlo idėjas miestui ir balsuodami renka labiausiai patikusias.
Kaip skelbia tarptautinės organizacijos Transparency Internationl skatinančios pilietines antikorupcines iniciatyvas Lietuvos skyrius, 2020 m. rugpjūčio-lapkričio mėnesiais atlikta apžvalga parodė, jog dalyvaujamąjį biudžetą įgyvendina 15 Lietuvos savivaldybių.
8 savivaldybės (Alytaus m., Kretingos raj., Lazdijų raj., Panevėžio m., Panevėžio raj., Šiaulių m., Telšių raj., Vilkaviškio raj.) kviečia gyventojus spręsti dėl dalies biudžeto.
7 savivaldybės (Klaipėdos m., Klaipėdos raj., Kupiškio raj., Rietavo raj., Tauragės raj., Trakų raj., Varėnos raj.) ruošiasi tai daryti jau artimiausiu metu.
Dvi savivaldybės (Klaipėdos m. ir Klaipėdos raj.) taip pat rengia dalyvaujamuosius biudžetus ir mokyklose.
Alytaus m. dalyvaujamasis biudžetas įgyvendintas jau tris kartus: 2018 metais 1300 Alytaus miesto gyventojų balsavo už 15 projektų, 2019 m. 1319 alytiškių rinkosi iš 10 projektų, o 2020 m. dėl 8 projektų balsavo 1269 piliečiai. Tai – vienintelė savivaldybė, kuri yra pilnai įgyvendinusi jau 4 laimėjusius projektus.
2020 m. gyventojai dėl projektų taip pat balsavo dar 6 savivaldybėse: Panevėžio m. (4 projektai), Panevėžio raj. (17 projektų), Šiaulių m. (30 projektų), Lazdijų raj. (19 projektų), Vilkaviškio raj. (5 projektai), Kretingos raj. (43 projektai). Šiuo metu vyksta balsavimas dėl 5 projektų Telšių rajono savivaldybėje.
Iš viso, nuo 2018 m. Lietuvos savivaldybių gyventojai (Alytaus m., Kretingos raj., Lazdijų raj., Panevėžio m., Panevėžio raj., Šiaulių m., Vilkaviškio raj.) bendrai nusprendė dėl 1 mln. 40 tūkst. eurų, pateikę 156 projektus ir išsirinkę 23 geriausias iniciatyvas.
Discussion about this post