2019-01-18, penktadienis, 13:17.     Šiandien Kėdainiuose saulė teka 08:29, leidžiasi 16:27, dienos ilgumas 7:58.

Gitana Pečkytė: neeilinis Liučijos vaidmuo yra brangiausias ir svarbiausias

2017-10-06, Inga Basevičiūtė, Raminta Mačytė
Gitana Pečkytė: neeilinis Liučijos vaidmuo yra brangiausias ir svarbiausias

Gitana Pečkytė- Kauno valstybinio muzikinio teatro solistė. Šiame teatre dirbanti jau 20 metų ir dainuojanti pagrindines partijas operose ir operetėse. Operos žanro gerbėjai G. Pečkytę tikrai atsimena iš operų: Džiuljeta Ch. Gounod  operoje „Romeo ir Džiuljeta“, Mikaela, Fraskita G. Bizet operoje “Karmen”, Marta F. Flotow operoje „Marta“ ir kt.   Operetės žanro mylėtojai galbūt prisimena Laurą iš K. Millocker operetės “Studentas elgeta”, Adelę iš J.Strauss operetės “Šikšnosparnis” ir kt. Šiuo metu solistė dainuoja Violetą G.Verdi operoje “Traviata”, Roziną G. Rossini operoje “Sevilijos kirpėjas”,  Rozalindą J. Strauss operetėje “Šikšnosparnis”, Fransi  operetėje “Vienos kraujas”, Safi  operetėje “Čigonų baronas”, Violetą K. Millocker operetėje „Monmartro žibuoklė“ ir daugelį kitų vaidmenų.

 

 

Išties G. Pečkytės kūrybinį repertuarą sudaro labai kontrastingi vaidmenys. Ne vienas iš jų buvo pastebėti, gautas ne vienas ryškus apdovanojimas. Naujausias apdovanojimas - pagrindinis “Fortūnos” prizas  įteiktas šių  metų pavasarį už pagrindinį ponios Fliut vaidmenį Otto Nicolai operoje “Vindzoro Šmaikštuolės” bei  už pagrindinį Serpoletos vaidmenį Robert Planquette operetėje “Kornevilio Varpai”. 2012 m. solistei įteiktas aukščiausias apdovanojimas - “Auksinis scenos kryžius” už Liučijos vaidmenį Gaetano Donizetti operoje “Liučija di Lamermur”. Tad ne veltui šią opera ir šį vaidmenį Gitana Pečkytė laiko brangiausiu ir svarbiausiu.

 

“Liučija di Lamermur” pagal Walter Scott romaną “Lamermuro sužadėtinė” pastatyta opera. Tai “Romeo ir Džiuljetos” istorijos variacija. Spektaklyje pasakojama meilės istorija tarp Liučijos ir Edgardo- jaunuolių, kurių šeimos mirtini priešai. Edgardas myli Liučiją, tačiau jos brolis Enrikas, siekdamas savų tikslų, nori seserį ištekinti už lordo Artūro. Tad Enrikas suklastoja laišką Liučijai, kuriame Edgardas neva prisipažįsta jos nebemylįs. Neviltin puolusi mergina sutinka tekėti už Artūro, bet netikėtai grįžęs Edgardas, ją prakeikia. Paveikta šių įvykių Liučija išprotėja ir vėliau nusižudo. Tai sužinojęs Edgardas taip pat nusižudo.

 

 

Kokie jausmai užplūsdavo atliekant Liučijos vaidmenį?

Jausmai iš tikrųjų yra išskirtiniai, nes šis vaidmuo neeilinis. Visada laukiu šio spektaklio, susitikimo su Liučija.  Liučijos vokalinė partija  iškelia daug iššūkių dainininkui, tiek vokaline prasme, tiek kuriant jos charakterį. Ji laikoma viena iš sudėtingiausių soprano partijų. Liučija- keista mergina matanti vėlias, kalbanti su jomis, turinti labai lakią vaizduotę, be galo jautri. Atliekant didžiąją išprotėjimo sceną reikia būti labai budriai, kad vidinė įtaiga, emocijos neužgožtų balso, netrukdytų jo kokybei.

 

Visada džiaugiuosi, kai po spektaklio eidama nusilenkti, matau žiūrovų spindinčias akis nuo ašarų. Tada esu laiminga, nes suprantu, kad įvyko dialogas tarp žiūrovų, kad jie išgirdo ir patikėjo mano kuriamos Liučijos tragiška istorija.

 

 

Išskirkite kelis svarbiausius įvykius vykstančius operoje, kurie yra įspūdingiausi Jums?

Vienas iš reikšmingiausių- Liučijos susitikimas su mylimuoju, kai jie prisiekia vienas kitam amžinai mylėti. Kitas ryškus momentas šioje operoje kai Liučijos brolis suklastoja jos mylimojo laišką. Neva mylimasis rašo, kad jis jos jau nebemyli ir todėl pagrindinė veikėja sutinka tekėti už Artūro. Tai labai dramatiška ir įspūdinga scena, kurioje atsispindi brolio bei sesers keistoki santykiai. Kitas momentas- vestuvių puota. Į vestuves įsiveržia iš užsienio grįžęs Edgardas. Sužinojęs apie Liučijos poelgį, ją prakeikia. Na ir pati svarbiausia, įspūdingiausia scena yra Liučijos išprotėjimas, kuri tikrai be galo ryški ir sudėtinga. Ne veltui vokalinėje muzikinėje literatūroje ši scena yra laikoma viena iš sudėtingiausių scenų koloratūriniam sopranui. 

 

 

Išskirkite svarbiausią operos frazę ir paaiškinkite ką ji Jums reiškia?

Išskirti svarbiausią frazę būtų ne sudėtinga, bet vienas išskirdama, kitas nuskriausčiau. Ši opera yra turtinga savo muzikine dramaturgija. Kiekviena frazė yra ryški ir persipina viena su kita, taip augina dramatizmą laipsniškai, prieinama prie kulminacijos. Galbūt išskirčiau vieną muzikinį leitmotyvą- kada Liučija susitinka su mylimuoju. Prisiekiant amžiną meilę vienas kitam, ji ištaria tokią frazę: “Verranno a te sull’aura i miei sospiri ardenti”. Tai reiškia, kad mano liepsnojantys atodūsiai pasieks tave su vėju. Ši muzikinė frazė atsikartoja jos išprotėjimo scenoje kaip aidas, kaip įkyri mintis, kaip švystelėjęs prisiminimas.

 

 

Kokie žodžiai labiausiai tinka šiam spektakliui apibūdinti? Ir kodėl?               

Čia sudėtingas klausimas, nes, žodžių jai apibūdinti būtų galima pažerti daugybę. Pats spektaklis be galo estetiškas, turintis puikią stilistiką. Tinkamiausi žodžiai būtų- emocionalu, jautru, gražu...

 

 

Ką patartumėte žmogui, kuris neapsisprendžia ar pirkti bilietą į operą “Liučija di Lamermur”?

Kiekvienas žiūrovas turi savo pasirinktą mylimą žanrą, pavyzdžiui, operinio žanro mylėtojų turbūt nei raginti nereikia.  Jie stebi visas mūsų teatro premjeras, turi savo dainininkus favoritus, jie lankosi operose. Tikrai žinau ne vieną žiūrovą, kuris eina į visus Liučijos spektaklius ir laukia naujo susitikimo. Tariu jiems nuoširdų AČIŪ! Tie, kurie myli kitą žanrą ir dvejoja... Juos turbūt atbaido tai, kad opera laikoma sunkiu žanru. “Liučija di Lamermur” yra ne buffa opera, tai tragiška ir labai dramatiška opera.

 

Opera pirmą kartą labai seniai rodyta Vilniuje, o antras pastatymas įvyko Kaune. Ir jeigu galime matyti kitus spektaklius ir Klaipėdoje, ir Vilniuje, ir Kaune, tai “Liučija di Lamermur” jūs pamatysite tik Kauno valstybiniame muzikiniame teatre. Deja, labai gaila, bet šiuo metu susitikimai yra labai reti. “Liučija di Lamermur” pamatysite šiame sezone tik du kartus- spalio 11 d. (Liučijos vaidmenį atliks Raminta Vaicekauskaitė) ir sausio 27 d. (Liučijos vaidmenį atliks Gitana Pečkytė) Taigi tikrai nedvejokite ir apsilankykite. Juolab, kad yra nuostabi muzika, puikus dailininko Juozo Statkevičiaus darbas- įspūdingi kostiumai. Šitas spektaklis įvertintas ne vienu Auksiniu scenos kryžiumi, labai teigiamai ir palankiai atsiliepta, ne vien Lietuvos kritikų, bet ir užsienio. Skubėkite, kol dar yra repertuare, nes ši opera nepaliko nei vieno abejingo. O spektakliui apibūdinti labai tiktų meno kritiko Gedimino Jankaus pasakymas, kad Kauno valstybinis muzikinis teatras turi spektaklį, kuriame atsiveria visos europinio lygio galimybės.

Contact form

Šios dienos vardadieniai